Slyvų kilmė ir istorija Slyvos yra vienas seniausių kultūrinių vaisių, kurių istorija siekia tūkstančius metų. Manoma, kad pirmosios slyvos kilo iš Azijos, kur buvo auginamos ir valgomos dar priešistoriniais laikais. Ilgainiui slyvos paplito po Viduržemio jūros regioną ir Europą. Šiandien slyvų rūšių yra daugiau nei 2 tūkstančiai, o jos auginamos visame pasaulyje, įskaitant Lietuvą.
„Nors lietuviškų slyvų derliumi mėgaujamės rudens pradžioje, mus slyvos pasiekia jau pavasarį, kartu su kitais kaulavaisiais – nektarinais, persikais, abrikosais. Lyginant su kitais kaulavaisiais, slyvų derlius yra ilgiausias,“ – pasakoja Evaldas Žadvydas, UAB „Augma“ Pirkimų skyriaus vadovas.
Ekspertas priduria, kad šį vaisių klientai mėgsta ir dėl spalvų, dydžių ir skonių įvairovės. „Praeitais metais prekybos vietose pasirodė ir nematyta naujiena – slyvų ir abrikosų hibridai, kurie išsiskiria savo saldžiu skoniu ir sultingumu. Sujungti dviejų vaisių – slyvų ir abrikosų – privalumai nepaliko abejingų ir šiais metais“, – sako E. Žadvydas.
Slyvos – ne tik skanus vaisius, bet ir natūralus įvairių maistinių medžiagų šaltinis. Štai keletas priežasčių, kodėl slyvos yra naudingos mūsų sveikatai:
Vitamino C šaltinis: slyvos turi daug vitamino C, kuris stiprina imuninę sistemą, padeda organizmui kovoti su infekcijomis, naudingas odos grožiui ir kolageno gamybai.
Virškinimo sistemai: slyvose gausu skaidulų, kurios gerina virškinimą ir padeda kovoti su vidurių užkietėjimu. Džiovintos slyvos – tai pirmas natūralus „vaistas“, kai užkietėja viduriai.
Sveikai širdžiai: reguliarus slyvų vartojimas gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, o tai prisideda prie širdies ir kraujagyslių sveikatos. Slyvos taip pat turi antioksidantų, kurie apsaugo ląsteles nuo pažeidimų, mažindami uždegimų ir širdies ligų riziką.
Tvirtiems kaulams: slyvose yra kalio, kuris padeda palaikyti kaulų tankį ir stiprina kaulus. Kai kurie tyrimai rodo, kad slyvos gali padėti išvengti osteoporozės, ypač moterims po menopauzės. Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje: nepaisant savo saldumo, slyvos turi žemą glikemijos indeksą, o tai reiškia, kad jos padeda palaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje, todėl yra tinkamas užkandis žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu. Slyvų džemo receptas
Į puodą sudėkite slyvas, citrinos sultis ir 150 ml vandens. Užvirkite ir virkite ant mažos ugnies apie 5 minutes, kol slyvos pradės šiek tiek suminkštėti. Į puodą supilkite cukrų ir maišykite tol, kol jis ištirps. Nuimkite puodą nuo ugnies, užverkite ir palikite uogienę pastovėti bent kelias valandas arba per naktį, kad ji atvėstų.
Kai uogienė atvės, grąžinkite puodą ant ugnies ir maišykite uogas, kad pašalintumėte cukraus gumulėlius nuo puodo dugno. Atsargiai užvirkite mišinį. Padidinkite ugnį ir virkite ant stiprios ugnies apie 10 minučių, kol džemo konsistencija pasieks norimą lygį. Nuimkite nuo ugnies ir palikite pastovėti 5 minutes. Uogienę supilstykite į dezinfekuotus stiklainius, užverkite dangteliais ir laikykite tamsioje, vėsioje vietoje.
Uogienę patariama suvartoti per vienerius metus.